Ana SayfaİletişimAramaHaberlerFoto GaleriVideolarZiyaretçi Defteri
"Aysel Tuğluk'u İmralı'ya AK Parti mi gönderdi?" PDF Yazdır e-Posta
rbasak tarafından yazıldı.   
Cuma, 01 Ekim 2010 16:28

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ramazan Başak, Aysel Tuğluk'un Öcalan'la görüşmesini ve gündemi değerlendirdi

Tv8 Ankara Temsilcisi Erkan Tan, ‘Erkan Tan İle Başkentten’ Programında AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ramazan Başak’ı ağırladı. Başak gündemi değerlendirdi.

Aysel Tuğluk’u İmralı’ya AK Parti’mi gönderdi? Bizim suçumuz ne?
Öcalan ile görüşen Avukat Aysel Tuğluk hakkında konuşan Başak, “Aysel Tuğluk, eski yasaklı Milletvekilidir. İmralı’dakinin resmi avukatıdır. Tuğluk’u İmralı’ya AK Parti’mi gönderdi? Burada bizim suçumuz ne? Engelleyelim mi? Bu ülkeyi gerelim mi? Medyanın içindeki bazı gruplara göre, sanki Ak Parti, BDP ile görüştü, BDP de oraya gitti. Israrla söylüyorum. Bizim burada suçumuz ne? Aysel Tuğluk avukatlık kimliği ile gitmiştir. Dışarı çıktıktan sonraki eylemleri, söylemleri eğer bu ülkenin hukuk sistemine göre yanlış ise, ülkenin savcıları, hakimleri, yargısı var. Doğuyu, Güneydoğuyu görmemiş siyasetçiler, Doğu ve Güneydoğu üzerinden rant sağlamaya çalışıyorlar” dedi.

BDP, çözüm için görüşülmesi gereken siyasi bir aktördür
Hükümetin, BDP ile görüşmesini eleştirenlere, “Şu anda BDP; Doğu, Güneydoğu ve Batıdan da oy almış, parlamentoya girmiş, siyasi bir parti mi? Bu sorunun çözülmesi için muhatap alınması gereken siyasi aktörlerden biri mi? Biz, mecliste bulunan bulunmayan bütün partiler dışında muhatabımızın sadece halk olduğunu söylüyor muyuz? Birileri neden İmralı’yı, Kandil’i, ya da başka ülkeleri muhatap alıyormuşuz gibi görüntü sergilemek istiyor? Burada bir kasıt var” şeklinde yanıt verdi.

TRT Şeş’i açınca ülke mi bölündü?
Ülke bölünecek iddialarına sert cevap veren Başak, “Kaynayan kazan kapak tutmaz” dedi. 30 yıldır bu kazanın olduğunu söyleyen Başak, Ak Parti’nin ülke bütünlüğü, demokrasi, kardeşlik ve laikliği korumak adına kapağı tutup, kapatmaya çalıştığını; birilerinin de ateşi güçlendirmek için altına sürekli odun attığını belirtti. “Bu tencere, kapak meselesi unutulmasın. Kuzey Irak’ta, Suriye’de, Yunanistan’da terörün ve Kürt meselesinin altına da odun atmadılar mı? TRT Şeş’i açtık. Ne oldu? Ülke bölündü mü? Bunda ne var, neden korkuyorlar? Bu ülkenin korkularını yenmesi lazım” dedi.

Bakan tabi ki Kuzey Irak’a gidecek
“Kuzey Irak’ta bütün dünyanın tanıdığı bir gerçek var. Biz kendi sınırlarımızdan sorumluyuz ama sınırlarımız dışındaki her türlü gelişmeyi takip etmek zorundayız. Kandil Dağı dediğimiz bölge Kuzey Irak sınırları içinde mi? Terör var diyor musunuz? Türkiye’ye eylemler yapılıyor mu? Muhalefet’in tüm engellemelerine rağmen, iktidarsanız bu sorunu çözmek için odun atanların elini oradan çekmemiz lazım. Bazı Avrupa ülkelerinin teröre verdiği desteği unutmamak lazım. Kuzey Irak da bu işin köşe başlarından biri. Sayın Bakan tabi ki Kuzey Irak’a gidecek. Evladı askere gittiği için gözüne uyku girmeyen anne için gitmezse yazık etmiş olur. Biz vatanını korusun diye, davul zurna ile gönderdiğimiz askerin sağ salim dönmesi için uğraşıyoruz” dedi.

7.5 trilyona kadar, 2 yıl geri ödemesiz, 5 yıl faizsiz kredi
Başak, hayvancılık ile uğraşanların, projeye göre 1 trilyondan, 7.5 trilyona kadar, 2 yıl geri ödemesiz, 5 yıl faizsiz kredi alabileceklerini açıkladı. “2 yıl ödemesiz olmasının nedeni; işletilmesi ve kara geçilmesi için gereken süre olmasıdır. Diğer İktidarların döneminde yapıldığı gibi bu parayı cepe cukka edip yurtdışına kaçmak yok. Daha önce krediyi alıp, İsviçre Bankalarında keyfini sürdüler. Artık öyle yok. Projenin hangi kısmını yapıyorsan sana o kadar para veriyoruz” diye konuştu.

Devlet destek verecek, siz girişimci olacaksınız
“Girişimci olmalıyız. Devlet hayvan çiftliği kuramaz. Devlet destek verecek, finans kaynakları sağlayacak, eğitim verecek” diyen Başak, daha önceki iktidarların, sorun ne ise sadece o alanla ilgilendiklerini, diğer alanları unuttuklarını ifade ederek, Ak Parti Hükümeti’nin bir çok alandaki kalkınmayla aynı anda uğraştığının altını çizdi.

Bizim bayrağımız Kürt, Türk, Laz, Çerkez herkesin bayrağıdır
2. Bayrak olacak iddialarına yönelik konuşan Başak, “Şimdi ben buradaki her şeyi alıyorum desem, en fazla gülüp geçersiniz bu söylediğime. Bizim bayrağımız Kürt, Türk, Laz, Çerkez herkesin bayrağıdır. Çünkü Kurtuluş Savaşı’nda dedelerimiz beraber şehit düştü. Ben neden bayrağımı sana vereyim? Bu bayrak bizim. 72 milyon insan, bu vatanın 780 bin km toprağında hak sahibidir” dedi.