Ana SayfaİletişimAramaHaberlerFoto GaleriVideolarZiyaretçi Defteri
BAŞAK: ANA KANALLARIN İŞİ TAMAM PDF Yazdır e-Posta
rbasak tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 18 Nisan 2011 09:33

Ak Parti Ş.Urfa Milletvekili, Çevre Komisyon üyesi Ramazan Başak, Sulama Projeleri içindeki Bozova, Suruç ve çevre ilçeleri sulayacak Sağ ve Sol Sahil Ana Kanal inşaatlarının temelini atacağız dedi.

Mart 2009 da start verilen Bozova-Suruç bölgesindeki Sulama Projesinde adım adım sona yaklaşılıyor. Birkaç sene öncesine kadar hayal olarak görülen proje şimdilerde bitme aşamasında.

 

Projeyle ilgili Ramazan Başak, ‘İktidara geldiğimizde söz vermiştik. Projeleri teker teker bitireceğiz diye. O gün bize inanmayanlar bugün bizim haklı olduğumuzu gördüler. 2007 de seçim meydanlarında konuşurken bu proje eğer hayata geçmezse istifa edeceğimi söylemiştim. Allah’ a çok şükür yüzümüz kara çıkmadı. Mart 2009 da ilk kazmayı vurduk. Perşembe günü de kalan son kısımlar olan Sağ ve Sol Sahil Ana Kanallarının temelini atacağız.’ dedi. Projenin Urfa’ ya ve Türkiye’ ye hayırlı olmasını dileyen Başak, inşaatlarla ilgili de şu bilgileri verdi:  
 
Temeli atılacak olan Setaş İnşaatın yapacağı 25 km lik Sağ Sahil Ana Kanalı ile Suruç ovasındaki 23.180 ha lık tarım arazisinin sulanması hedeflenmektedir. Bununla birlikte 62 sanat yapısı ve 50 km lik işletme ve bakım yolu yapılarak 46.000 kişiye istihdam sağlayacaktır.
 

Özdemir ve İlci inşaat firmalarının ortaklığında gerçekleştirilecek olan Sol Sahil Ana Kanal inşaatı 33.949 ha lık tarım arazisinin sulanması için yaklaşık 46 km lik ana kanal inşaatı yapılacaktır. Ana kanal inşaatıyla birlikte 96 sanat yapısı, 4 adet sifon ve 92 km lik işletme ve bakım yolu inşaatlarıyla 68.000 kişiye istihdam sağlanacaktır.