Ana SayfaİletişimAramaHaberlerFoto GaleriVideolarZiyaretçi Defteri
BAŞAK URFA DESTANINI ANLATTI PDF Yazdır e-Posta
ihsan gunes tarafından yazıldı.   
Çarşamba, 09 Nisan 2008 00:00

Ak Parti Şanlıurfa milletvekili Ramazan Başak dün Türkiye Büyük Millet Meclisinde gündem dışı yaptığı konuşmada Urfa’nın kurtuluş savaşını anlattı.

Kurtuluş savaşı yıllarında Dış güçlerin Şanlıurfa’daki aşiretleri birbirine düşürmek için entrikalarla bölmek istediğini aktaran Ramazan Başak, “Sizleri Suruç ovasını, Gaziantep’i Diyarbakır’ı görmeye davet ediyorum. Urfa 31 Ekim 1919’da Fransızlar tarafından işgal edildi. Şanlıurfa halkı üzerinde oynanan en büyük silah, nifak ve fitne silahı olmuştur. Şanlıurfa halkını kürt aşiretiydi, arap aşiretiydi, türk aşiretiydi diye birbirine düşürmeye çalıştılar. Ama atalarımızın hiç biri bu fitne ve oyunlara gelmediler. Bakın aradan 88 yıl geçti yine aynı oyunla o birlik ve beraberliği bozmaya çalışıyorlar. Ama 88 yıl önceki Atam ne yaptıysa şimdi torunları da aynı yolu izliyor. Dış güçlerin bu oyununa gelmeyecektir.” dedi. Urfa’daki aşiretlerin o yıllarda Fransızlara karşı bir ültimatom verdiklerini hatırlatan Başak “Suruç’taki, Siverek’teki aşiretler 7 Şubat 1920’de Fransızlara bir ültimatom veriyorlar. Hafızalarımızı tazelemek için aynen tekrarlamak istiyorum. Mondros mütarekesine aykırı olarak memleketi sebepsiz işgalinizi şiddetle protesto ediyoruz. İşgal ettiğiniz yerleri kısa sürede boşaltmanızı boşaltmadığınız takdirde zorla savaşarak çıkartılacağınızı, bu suretle akacak kanların sorumluluğu tamamen size olacak demiş atalarımız. Fransızların topuna  karşı Urfa’da  birbirini kardeşçe seven bir halk vardı.” diye konuştu.

“Yüzyıllardır kardeşçe yaşayan Türk’ün Kürt’ün, Arab’ın, Sunni’nin  Alevi’nin en büyük eseri Kurtuluş savaşında ortaya çıkan Türkiye Cumhuriyetidir.” diyen Ramazan Başak  sözlerini şöyle bitirdi. “Allah’ın izniyle, yine bahsi geçen kesimlerle ilelebet yaşayacaktır.

Tüm Hemşehrilerimin 11 Nisan Kurtuluş bayramını kutluyorum. Tüm Şehitlerimizi minnetle anıyorum.”

Not:Haber www.ajansurfa.com dan aldıntıdır.

Son Güncelleme: Salı, 25 Kasım 2008 03:06