Ana SayfaİletişimAramaHaberlerFoto GaleriVideolarZiyaretçi Defteri
Başak'tan açıklamalar... PDF Yazdır e-Posta
ihsan gunes tarafından yazıldı.   
Salı, 12 Şubat 2008 00:00
Şanlıurfa Milletvekili Ramazan Başak: Şanlıurfa sorunlarını çözüm için Ankara’dayız.

Şanlıurfa Milletvekili Ramazan Başak, geçtiğimiz hafta Güneydoğu TV’de Mustafa Çadırcı’nın sunduğu “Dosya” programına katıldı. Şanlıurfa sorunlarına tek tek değinen Milletvekili Ramazan Başak, Şanlıurfa’nın sorunlarına çözüm bulmak Ankara’da olduklarını aktardı.

Milletvekili Başak, Ak partinin Vaat partisi olmadığını, ilkelilerin partisi olduğunu belirterek, Ak partinin elini değil başını taşın altına koyabileceğini vurguladı. Partilerinin hiçbir vaat vermediğini ve vermeyeceğini anlatan Başak, “Bakın destekleme ödemelerini artık kimse anlatmıyor. Çünkü bu bizim görevimiz. Bunu millete bahşetmiş gibi anlatılması yanlış. Biz milletin emrinde çalışıyoruz. Bu destekleme parasını ne Ramazan Başak, Ne Ahmet ne Mehmet çıkardı. Bunu hükümet çıkardı. Çiftçiyi düşünen hükümetimiz çıkardı.” dedi. 2007’deki çalışmalarını da yer veren Ramazan Başak, Mecliste Suruç ovasının, GAP projesinin, Viranşehir halkının Ceylanpınar’ın sorunlarını dile getirdiğini, bundan sonrada dile getireceğini belirtti.

Bu memlekette İnsanların özgüvenin Ak Parti ile geldiğini belirten Başak, “Bu inanç bu düşünceyle yola çıkan kadroların sadece 4-5 yıl içinde GAP’a değer vererek çok büyük bir noktaya getirdi. 5 yıl içinde GAP tamamen bitecek. Şu an sulanabilir arazilerin henüz %16’sı sulanıyor. GAP’ın başkenti Şanlıurfa’dan başlayarak, 1 milyon 800 bin hektarlık alanı sulayabilecek suyumuz var fakat sulanamıyor. Bu hükümet bunu başaracaktır. İlk defa bir lider bunu söylüyor. Biz Ak Parti milletvekilleri başta olmak üzere mecliste tek vücut halindeyiz. Ekonomi ve GAP’tan sorumlu devlet bakanı Nazım Ekren beyin yanına gittik. Besi organize sanayi bölgesi heyetini de beraber götürdük. Biz Şanlıurfa milletvekilleri olarak GAP’ın önemini Sayın bakana anlattık. Viranşehir’deki Suruç’taki kısaca tarımla uğraşan vatandaşın derdini anlattık. Tüm Urfa milletvekilleri bir fikir ortaya attık. ‘GAP’a bir gezi yapın.’ dedik. Sağolsun Bakan bey ilk ziyaretini Şanlıurfa’ya yaptı. Bu fikir buradan çıktı. GAP’ın neden bitmesi gerektiğini ifade ettik. GAP biterse yılda 18 milyar dolar getirisi olacak. Toplam 32 milyar dolara bitecek GAP 2 yılda amorti edecek. GAP’ı biz Urfa milletvekilleri olarak masaya yatırdık. Sosyal devlet olarak kapkaçın ve terörün derinine inmemiz lazım.” dedi.

Mustafa Çadırcı’nın GAP, 16 ocakta bitirilmesi gereken Stadyum, Elektrik sorunu, Vali ile Belediye Başkanı arasındaki sorun, Yıllardır bitirilemeyen SSK kavşağı ile ilgili sorularına da Ramazan Başak şöyle cevap verdi.

Vali ile Belediye başkanı arasındaki sorun olduğu yönündeki dedikodulara üzüldüğünü aktaran Başak, “Valimiz Bu hükümeti temsilen bu şehre vali olarak atanmış. Belediye başkanı bu şehrin oylarıyla seçilmiş çalışkan bir belediye başkanı. Aynı payda aynı taraftayız. Herkesin kusuru olabilir. Geçen hafta Belediye başkanı, Valimiz ve tüm milletvekilleri ile birlikteydik. Şanlıurfa’ya hizmet etmek için Halepli bahçe projesi ile ilgili Valimizin bir katkısı oldu. Kültür Bakanımıza gittik. Belediye başkanımız, bize destek çıkın ben yapayım dedi. Hepimiz fikir alışverişinde bulunuyoruz. En sonunda Turizm Bakanı 6 trilyon para verecek. Halepli bahçe projesini Şanlıurfa belediye başkanına verdi. Ama herkes aynı fikiri savunacak diye bir şey yok. Herkesin fikir ayrılığına düştüğü zaman olabilir. Şu an otogar yerini bana soracak olursanız uygun değil derim. O nedenle bu tür dedikodular Şanlıurfa’ya zarar verir. Hiçbir yönetici kendi kişisel sıkıntılarını memleketin önüne çıkaracağını zannetmiyorum.”

SSK kavşağının 2004 yılında ihalesinin yapıldığını hatırlatan Başak, “Şimdi 30-40 günde kavşaklar yapılıyor. SSK kavşağı sıkıntılı bir konu. 4 yıllık bir ihale süresi verilmesi yanlıştır. Bir hata yapılmış. Müteahhit arkadaşın da art niyeti yoktur belki. Hükümet her dönemde ödeneğini ayırmış. Bu paranın 1 buçuk trilyonu harcanamamış. Bunu gören Karayolları genel müdürlüğü 23.11.2007 tarihinde ihaleyi iptal etti. Hükümet kimsenin gözünün yaşına bakmadan gereğini yapmış. Fesih işlemlerinin bitmesine mütakip yeniden ihale yapılacak. Viranşehir yolu içinde geçerli. Olmadı feshediliyor. En kısa sürede ihale edilecek. Şanlıurfa halkı sorunun kaynağı ne olursa olsun ortada bir cenaze var kaldırılması gerekiyor.” diye konuştu.

30 bin kişilik stadyumda 1992 yılında temeli atıldığını aktaran Başak, “DYP döneminde Sayın Cevheri vardı. İstanbul’da 30 bin kişilik stadyum yokken Şanlıurfa’ya böyle bir proje getirdi. Ama AK parti döneminde eksikliklerin giderilmesi için çalışmalar son sürat devam ediyor. Gençlik spor genel müdürlüğü ile görüşmelerimiz devam ediyor. Başka spor projeleri de var tabi. Akçakale kapalı spor salonu 500 kişilik. Çağla hanımın desteği ile açılan Akçakale sınır kapısı ile birlikte bu salonunda önemi artacaktır. Biz tüm ilçelerimize önem veriyoruz. Halfeti’den Ceylanpınar’a kadar her türlü alt yapıyı sağlamak zorundayız. Eğer sağlamazsak İl merkezine göç başlıyor gecekondulaşma başlıyor. O nedenle ilçelere de gereken önemi vermek zorundayız.” dedi.

Bürokrat atamalarına da değinen Ramazan Başak, Şehrimize hizmet için gelen her bürokratın yanındayız. Halk bürokrattan memnunsa, Devletin vergilerini hak eden bürokratın her zaman yanındayız. Ama bürokratların içinde halka zulmedenlere de dur demek gerekir. Hizmet edenler ise başımızın tacıdır.” diyerek sözlerini sürdürdü.

Sulama projelerinin de bu hükümet döneminde biteceğini savunan Milletvekili Başak, Suruç ovası sulama proje ihalesinin 2008 yılının sonunda biteceğini belirtti. İnşaatının ise 3 yıl içinde tamamlanması için elinden geleni yapacağını belirten Ramazan Başak, “17 kilometre tünelle su taşınacak. Küçük bir proje değil. Siverek Hilvan projesi Mardin Ceylanpınar ovası sulamasını 3-4 yıl içinde bitirecek. Alt yapısının hazırlandığını Suruç projesi için ise ABD ile bir anlaşma yapıldı.” diye konuştu.

Şanlıurfa’nın eğitim sorununa değinen Başak, “ Her yıl Şanlıurfa’dan 1000 kişi eğitimlerini dışarıda. Bunlar Şanlıurfa’ya dönecek elbette. Bu kadar derslik yapılıyor. Fakat halen her sınıfa 62 öğrenci düşüyor. Ak parti hükümeti ile şu anda devam eden çalışmalar neticesinde bu sayı 56’ya düşecek. Ama biz bunu 20’ye kadar düşürmek için çalışıyoruz. Biz insanlarımıza bir şey vermezsek, Öğrencilerimize sahip çıkmazsak bu ülkenin yarınları karanlık olacak. Bakın araç yakma olaylarında bazı failler yakalandı. Bir genç ÖSS Türkiye birincisiydi. Bu insan üniversiteyi bitirseydi, Yanlış yola sapmasaydı, dünyada büyük buluşu gerçekleştirecekti belki. Biz AK parti olarak bu insanları ülkeye kazandırmaya mecburuz.” dedi.

Yaklaşık 1 buçuk saat boyunca çalışmalarını anlatan Şanlıurfa Milletvekili Ramazan Başak’la Program izleyicilerden gelen soru ve cevaplarla son buldu.

Reha Gazetesi